O šošovicovej majonéze a vyprážanom karfiole

Dnes pokračujeme v sérii strukovinových videoreceptov.

O pár dní tu máme Vianoce a nasledovný recept sa hodí všetkým tým, ktorí si chcú pripraviť zdravšiu verziu štedrovečernej večere, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj majonézový zemiakový šalát.

Recept vhodný aj na Vianoce

Dnes vám prinášame recept na takú slovenskú klasiku a tou je Vyprážaný karfiol so zemiakovým šalátom. V názve márne hľadáte strukovinu, schováva sa však práve v zemiakovom šaláte a to vo forme majonézy. Áno, môže to byť šokujúce, ale z červenej šošovice sa dá naozaj pripraviť skvelá majonéza! A veru je to oveľa zdravšia alternatíva, ako klasická, hoci aj vegánska majonéza. Obsahuje v sebe všetky prospešné látky, ktoré obsahuje aj červená šošovica.

Zemiakový šalát so šošovicovou majonézou využijete aj na vianočnú večeru

Viac železa v šošovici, ako v mäse

Červená šošovica, ako každá strukovina, obsahuje veľké množstvo bielkovín. Jedna šálka šošovice obsahuje 17,9g bielkovín a to prekoná už len sója s 22,2g bielkovín v jednej šálke. Zároveň 1 šálka šošovice obsahuje 6,6g železa, čo je tiež viac, ako ktorákoľvek iná strukovina. Dokonca sa dá povedať, že v jednej porcii šošovice získame viac železa, ako v jednej porcii akéhokoľvek živočíšneho mäsa. Vstrebateľnosť železa môžeme ďalej podporiť vitamínom C, v tomto prípade to ľahko dosiahneme ochutením majonézy s citrónovou šťavou. Benefity šošovice pokračujú ďalej v podobe 16g vlákniny a veľkého obsahu vitamínov skupiny B, ďalej minerály, ako vápnik, horčík, fosfor, draslík, zinok, mangán, meď a selén.

Červená šošovica – bez namáčania je uvarená za 10 – 15 minút

S červenou šošovicou sa aj veľmi ľahko pracuje. Netreba ju vôbec namáčať a keďže je už zbavená šupky, uvaríte ju za 10-15 minút. Pre výrobu majonézy z nej po uvarení treba zliať zvyšnú vodu a nechať poriadne vychladnúť. A potom už len šup s ňou do mixéru a za stáleho miešania pomaly pridávať rastlinný olej.

Šošovicová majonéza nie je vôbec zložitá na prípravu

„Používame olej rastlinný, bez príchute a bez vône!“

Upozorňuje šéfkuchár Ján Duda

Aký olej je vhodný na prípravu majonézy?

zdravej strave patria aj za studena lisované rastlinné oleje, ktoré si zachovávajú, okrem svojich zdraviu prospešných látok, aj svoju typickú vôňu. Avšak v tomto prípade sa „voňavým“ olejom musíme vyhnúť, pretože pri použití potrebného množstva oleja do majonézy je chuť oleja tak intenzívna, že je až nepríjemná.

„S úmyslom pripraviť ešte zdravšiu majonézu, som použila panenský olivový olej. Chuť majonézy bola však tak odporná, že celá išla do koša. A to milujem olivový olej.“

Podelila sa s nami Lucy Trefná, koordinátorka projektu Zelená jedáleň.

Olivový olej môžete pokojne použiť, ale namesto panenského, radšej pomace. Vhodný je aj za studena lisovaný, ale dezodorizovaný, slnečnicový olej. Alebo klasický repkový.

Do majonézy je vhodný iba olej bez vône

Čo sa hodí k šalátu so šošovicovou majonézou?

Tento zemiakový šalát sa chuťovo veľmi dobre hodí vypráženému karfiolu. Na trhu dnes nájdeme už aj mrazený predsmažený karfiol v trojobale, ktorý je bez vajec a bez mlieka. Alebo ho môžeme podávať na vianočnú večeru, spolu so zelerovou „rybou“, alebo tofu „rybími prstami“.

Nech sa páči! Vyskúšajte.

Zo Zelenej jedálne vám prajeme dobrú chuť!