V júni sme v Zelenej jedálni trochu oddychovali. Naša koordinátorka, Lucy Trefná, si na pár dní odletela na ostrovnú Maltu.
V článku Lucy píše, ako si pozrela historické pamiatky a pritom objavila čaro maltézskej kuchyne. Samozrejme, vegánskej.
Dá sa na Malte najesť vegánsky?
Malta nie je na prvý pohľad veľmi „vegan friendly“. Tradičná maltézska kuchyňa je zameraná na mäso. No napriek tomu sa v nej nájde zopár prirodzene vegánskych, teda čisto rastlinných jedál.
Počas môjho výletu som ochutnala jedlá ako Ftira Maltija, spolu s kunserva a bigilla, tradičné pastizzi plnené hrachovou kašou, ale aj moju obľúbenú indickú a thajskú kuchyňu.
Valletta – hlavné mesto
Výlet sa na Malte začal v hlavnom meste Valletta. Ako odporúčajú vegánski cestovatelia, vopred som sa v hoteli informovala, či mi vedia ponúknuť vegánske raňajky. Odpoveď som dostala veľmi rýchlo, že to nie je žiaden problém, keďže raňajky sú formou bufetových stolov a vyberiem si na čo bude mať chuť.
Ráno nastalo príjemné prekvapenie. Hotel ponúkal takzvané „full English breakfast“, ktoré sa skladajú, okrem iného, z pečenej fazule v paradajkovej omáčke, zapekanej paradajky a opekaných šampiňónov. Samozrejme mali aj toast, čerstvú zeleninu a ovocie. Tak začiatok bol dobrý!
Vegánsky street food na Malte
Krátko po raňajkách, cestou z hotela do starého mesta, som naďabila na malý stánok s tromi vegánskymi sendvičmi. Vyzerali celkom bohato a sýto, takže som ich obišla s myšlienkou, že sa k nim môžem vrátiť neskôr, v čase obeda.
No keď som neskôr zbadala malú pekáreň tzv. Pastizzeriu s maltézskym street food, už som neodolala. Vďaka dôkladnej príprave čítaním vegánskych blogov som presne vedela, že si môže kúpiť pastizzi with mushy peas, teda prirodzene vegánsky slaný koláč plnený hrachovou kašou.
Tento slaný koláč stál okolo 1,50 EUR, mal priemer asi 10 cm, ale vážil snáď štvrť kila. Bol naozaj ťažký a poriadne sýty. A ako chutil? Veľmi dobre. Cesto mi pripomínalo naše krehké maslové cesto a plnka bola ako hustá hrachová kaša. Počas môjho pobytu na Malte som si ho dala ešte raz a určite ho odporúčam ochutnať, ak sa ocitnete na Malte.
Ftira Maltija – tradičný maltézsky sendvič
Zadaním slova „vegan“ v Google Maps som objavila malý podnik s viacerými jasne označenými vegánskymi jedlami. Keď som v ponuke zbadala slovo ftira a v spojení maltija, bolo hneď jasné, kam pôjdem na neskorý obed. Do Gugar Hangout bar na tradičný maltézsky sendvič Ftira Maltija.
Ftira je špeciálny maltézsky chlieb a táto vegánska Maltija verzia obsahovala hlavne:
- sušené paradajky,
- kunserva – tradičný maltézsky paradajkový pretlak
- bigilla – tradičná maltézska nátierka z fazule
- a zelené olivy
Pre mňa to bol veľmi príjemný zážitok z maltézskeho jedla.
Turistická Bugibba a medzinárodné kuchyne
Výlet ďalej pokračoval do vzdialenejšieho mesta Bugibba, kde ma Malta prekvapila krásnymi kamennými plážami, s krištáľovou vodou. Očarili ma viac, ako piesková pláž v zálive Mellieha.
Aj v nasledovnom hoteli som sa vopred informovala o vegánskych raňajkách. Výber jedál bol síce menší, ako vo Vallette, no extra pre mňa zabezpečili rastlinné mlieko z ovsa. Takže som raňajkovala granolu s ovseným mliekom a k tomu kávu.
V tejto oblasti už bolo menej tradičného maltézskeho jedla, ale o to viac tu bolo medzinárodných kuchýň, ktoré mali v ponuke prirodzene vegánske jedlá.
Indická kuchyňa na Malte
Indická kuchyňa má prirodzene veľa vegetariánskych jedál, ktoré sa malou úpravou dajú zmeniť na vegánske jedlo. Zvyknú byť založené na rôznych strukovinách v omáčke a doplnené smotanou, resp. maslom. Stačí ich vynechať a vznikne vegánske jedlo.
Milujem indickú kuchyňu a tak som nemohla obísť indickú reštauráciu, ktorá sa nachádzala v blízkosti hotela. Pri tejto príležitosti som si dala cícerovú klasiku a moje najobľúbenejšie indické jedlo – Chana masala. Bolo presne podľa mojej požiadavky, akurát pikantné.
Ako príloha bol skvelý cesnakový naan, samozrejme, bez masla.
Jedna porcia Chana masala s jedným veľkým naanom (resp. 2 kusy, ktoré sú na fotke) stáli 8,50 EUR.
Tofu a thajská kuchyňa na Malte
Thajská kuchyňa patrí tiež medzi tie, ktoré sú založené na zelenine a často obsahujú aj tofu. Jedálne lístky bývajú zostavené tak, že jedno jedlo si môžete objednať v rôznych variantoch. Či už s mäsom, alebo čisto zeleninové, či s tofu.
Pravdupovediac, názov tohto jedla si už nepamätám. Pamätám si však, že tofu zanechalo vo mne veľký dojem. Zdalo sa mi ako úplné iný druh tofu, na aké sme zvyknutí na Slovensku. Išlo zrejme o takzvané silken tofu, alebo hodvábne tofu, ktoré obsahuje oveľa viac vody a v ústach sa takmer rozpadá.
Celé jedlo bolo veľmi chutné. Tofu bolo obalené v múke a vypražené, takže z vonku bolo chrumkavé a vo vnútri hodvábne. K tomu boli vyprážané kelové listy a pikantná omáčka s dominanciou sójovej omáčky a príloha tradičná jazmínová ryža.
Napriek tomu, že toto jedlo bolo asi dvakrát drahšie, ako indická Chana masala, veľmi som si pochutila.
A čo v lietadle?
Nečakala som, že aj v lietadle spoločnosti Ryanair budú mať v ponuke hneď 3 vegánske a zopár vegetariánskych jedál.
Zhodnotenie výletu
Veľmi ma teší, že nie len na Slovensku, ale aj v okolitom svete sa rozširuje ponuka čisto rastlinnej stravy, pre všetkých tých, ktorým budúcnosť našej planéty nie je ľahostajná a znižovaním množstva skonzumovaného mäsa prispievajú k znižovaniu množstva emisií, spotreby vody a spotreby pôdy.