Učili sme variť vegánske jedlá aj širokú verejnosť

Zelená jedáleň zorganizovala svoj prvý kurz vegánskeho varenia aj pre širokú verejnosť.

Aj keď sa tento projekt primárne venuje vysokoškolským jedálňam, ktoré zaškolujeme, či inak im pomáhame pri zaraďovaní rastlinnej stravy do svojej ponuky, v nedeľu 11.12.2022 sme v kulinárskom štúdiu Foodie, v hoteli Senec učili variť aj domácich kuchárov.

V poslednej dobe vnímame zvýšený záujem ľudí okolo nás o zaradenie viac rastlinných jedál do svojho jedálnička. Dôvody majú rôzne, od zdravotných, cez ekologické, až po etické. Tento trend nasleduje aj zvýšená ponuka rôznych rastlinných alternatív na trhu a ich dostupnosť v bežných obchodoch. A keďže ľudia často nevedia, aké rastlinné jedlá by si mohli variť, rozhodli sme sa podať im pomocnú ruku a naučiť ich uvariť si nasledovné 4 jedlá:

  • Nekuracia polievka
  • Tofu mrkvové fašírky
  • Diabolské soté v zemiakovej placke
  • Čokoládový mousse z cícerovej vody (aquafaby)
Radosť zo spoločného varenia

Mohli prísť aj konvenčne sa stravujúci?

Aj keď sa kurz zameral na vegánsku stravu, nebol určený len pre vegánov. Práve naopak, našim cieľom bolo privítať každého, kto chce spraviť niečo pre svoje zdravie, pre našu planétu a pre zvieratá. A tak sa na kurze zišla skupinka rôznorodých ľudí, ktorí sa stravovali konvenčne, ale aj vegetariánsky, či vegánsky. Vďaka vzájomnému rešpektu sme si spolu vytvorili priateľskú atmosféru a strávili sme spolu príjemný deň.

Debata o rastlinnej strave

Vývar s kuracou príchuťou

Hoci sme si ako prvý pripravili dezert – čokoládový mousse z cícerovej aquafaby, ako prvé jedlo sme spolu zjedli nekuraciu polievku. Polievku sme si, samozrejme, predtým aj spolu, alebo vo dvojiciach uvarili. A prečo sme chceli napodobniť kuraciu chuť? Pretože pri prechode na rastlinnú stravu, resp. pri zaraďovaní viac rastlinných jedál do nášho jedálnička je dobré začať s dobre známymi chuťami, kde však živočíšne mäso nahradíme rastlinnou zložkou. Odporúča sa zameniť napríklad jedno, alebo dve mäsité jedlá týždenne za čisto rastlinné jedlá. A potom postupne pridávať. Pravdepodobnosť, že človek zostane pri rozšírenom množstve rastlinnej strave, je oveľa väčšia.

Ak vás zaujíma, ako sme docielili kuraciu chuť, tak to bolo kombináciou byliniek (tymian, rozmarín, majoránka a šalvia), lahôdkového droždia, kurkumy a v neposlednom rade sme pridali aj vegánske guľôčky Goody Foody.

Nekuracia polievka s vegánskymi guľôčkami Goody Foody

Tajomstvo šťavnatých fašíriek

Mäsové fašírky všetci dobre poznáme a rovnako jednoducho sa dajú pripraviť aj z rastlinných surovín. Na kurze sme sa spolu naučili pripraviť tofu mrkvové fašírky, kde sme ako hlavnú zložku použili Lunter údené tofu. Tofu aj mrkvu sme nastrúhali na hrubom strúhadle a ako spojidlo sme namiesto klasického vajca použili ovsené vločky a zomleté ľanové semienka namočené vo vode. Hmotu sme ešte dochutili a následne vyformovali fašírky. Niektorí účastníci sa rozhodli ich vypražiť na panvici a iní ich zase upiekli v rúre. No a šťavnatosť malo na svedomí práve ľanové semienko. Po zmiešaní s vodou vznikol sliz, ktorý nie len zvlhčil ovsené vločky, ale aj spojil celú hmotu.

Viac sa o tofu a jeho zdravotných benefitoch dočítate aj v našom článku S tofu k zdraviu a dlhovekosti.

Tofu mrkvové fašírky z Lunter údeného tofu

Na špongiové sójové mäso zabudnite

Ako posledný recept sme si na kurze uvarili diabolské soté v zemiakovej placke. Išlo o najnáročnejšie jedlo, pretože sme osobitne pripravovali sójové mäso, osobitne diabolskú omáčku a samozrejme aj zemiakové placky. Napriek náročnosti sa každá jedna porcia podarila a účastníci kurzu si pochutnali.

Sójové mäso však v tomto recepte nebola žiadna nechutná špongia, ako ho možno poznáte ešte zo školskej jedálne. Práve naopak. Na kurze sme použili sójové rezance značky Racionella, ktoré sme najprv uvarili v ochutenej vode, následne namarinovali a potom upiekli v rúre. Chrumkavé sójové rezance sme následne zmiešali s diabolskou omáčkou a naplnili zemiakové placky.

Viac sa o sójovom mäse a spôsobe jeho prípravy dozviete aj v našom článku.

Diabolské soté s pečeným sójovým mäsom

Zhodnotenie kurzu a čo ďalej?

Celý kurz sme zakončili spoločnou fotkou a zhodnotili, že síce to bol náročný kurz a uvarili sme veľa jedla, boli sme na seba hrdí, čo všetko sme zvládli.

Vegánsky kurz bol pre mňa veľmi milý zážitok. Bolo to stretnutie ľudí, ktorých zaujíma, čo jedia. Pozdielali sme si praktické rady z vegánskej kuchyne, napr. vegáni nejedia len zemiaky s kečupom. Taktiež som spoznala rôzne vegan produkty, o ktorých som ani netušila. Tento kurz odporúčam ľuďom, ktorým záleží na tom, čo konzumujú a nemusia to byt len vegáni. Naším striedmejším prístupom v stravovaní všetci môžeme prispieť k obnove nasej planéty.

Laura – účastníčka kurzu vegánskeho varenia

Tešíme sa na ďalší kurz, ktorý sa uskutoční koncom januára 2023, opäť v hoteli Senec. Samozrejme, s novými chutnými čisto rastlinnými jedlami.

Fotogalériu z celého kurzu nájdete tu.

Nasýtení účastníci kurzu vegánskeho varenia Zelenej jedálne

Poďakovanie

Ďakujeme hlavnému partnerovi podujatia, spoločnosti ALFA SORTI, producentovi rastlinných alternatív značky Goody Foody a Racionella a partnerovi podujatia, spoločnosti ALFA BIO, producentovi tofu a tofu nátierok značky Lunter, za finančnú podporu kurzov vegánskeho varenia.

Autorka textu: Lucy Trefná – koordinátorka projektu Zelená jedáleň

Autor fotiek ľudí: Adam Balogh

Autorka fotiek jedá: Lucy Trefná